تبلیغات
خدمات و فروشگاه وآموزشگاه کلیه ی الات موسیقی ( ندا ) - آموزش لود کردن سمپل از روی فلاپی بر روی ارگ
خدمات و فروشگاه وآموزشگاه کلیه ی الات موسیقی ( ندا )
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگمدیر وبلاگ : فرهام
نویسندگان
سلام !  به دلیل سوالات زیاد که دوستان لطف دارن و میپرسن که چطور این سمپل ها رو روی ارگ بریزیم و ازشون استفاده کنیم من اموزش رو میزارم!
 

 
استفاده از سمپلهای آماده (فرمتهای KMP و KSF )
 

KORG Sample File : KSF در واقع سمپل تک عضوی است. و بالطبع حجم کمتری دارد.
 
KORG Key Map File : KMP که در واقع یک فایل اصلی است که از چند فایل Ksf زیر مجموعه ساخته شده . بسته به تعداد فایلهایش و فرکانس و Mono و Sterio بودن آن حجم بیشتری پیدا میکند.
 
اما فرمتی دیگر با نام KSC که از چند KMP تشکیل شده و انحصارا مربوط به مدلهای TRITON میشود, وجود دارد. برای ساخت این سمپلها احتیاج به نرم افزار مخصوصی داریم با نام Awave Studio که در آخر برایتام خواهم گذاشت و کلیاتش را هم توضیح خواهم داد.
ببینید فلش کارت Pa80 فضای مخصوصی برای فایل سمپل دارد که تمام اون 8MB نیست
مقداری کمتر است حالا فرض بر این میگذاریم که شما یک فایل سمپل دارید که حجم آن 3MB است در اینصورت یعنی فایلهایی که حجمشان بیشتر از ظرفیت یک دیسکت است باید الزاما هارد برای Pa80 گذاشته باشید و فایلها را پس ازتقسیم کردن آنها در چند دیسکت روی هارد ریخته و آنرا دوباره به شکل اولیه خود در بیاورید و از هارد آنرا لود(IMPORT KMP) کنید.
اما اگر حجمش کمتر بود و توی یک فلاپی براحتی جای گرفت. این کار را انجام داده وفلاپی حاوی سمپلمان را در کیبورد گذاشته و دکمه PROGRAM واقع در چپ کیبورد زده سپس دکمه
RECORD را میزنیم . تا صفحه Sampling MENU پیش رویمان قرارگیرد. در این قسمت گزینه مورد نظر ما Import KMP میباشد یعنی دکمه UPPER 2 چسبیده به صفحه نمایش. با زدن آن و دادن آدرس فلاپی(اگر با فلاپی کار میکنیم) وانتخاب (SELECT )کردن آن و زدن دکمه ENTER/YES مرحله لود شروع میشود بعد از اتمام کارش از ما میخواهد که دکمه EXIT را بزنیم.
در این قسمت عمل لود کلا تمام شده و ما باید با زدن دکمه RECORD و انتخاب Abort از پایین صفحه و YES از این قسمت خارج شویم.در این مرحله سمپل فقط روی فلش کارت آمده اما قابل استفاده نیست هنوز.
در این زمان که دیگر چراغ قرمز RECORD روشن نیست و ما هنوز در PROGRAM هستیم دکمه Menu را بزنید تا صفحه ای با عنوان: Prog Edit MENU بازگردد. و شما از 7 گزینه موجود در این صفحه گزینه Samples را انتخاب کنید. وقتی این صفحه مقابلتان قرار گرفت شمال گزینه های زیادی میباشد شما با 3 گزینه اول (از بالا) کار دارید
گزینه اول: Selected که روبروی آن نوشته Osc1 (منظورش باند چپه یعنی داریم صدای باند چپ رو تعریف میکنیم. میایم روی گزینه دوم یعنی MS Hi Bank/Num که دو حالت ROM و CARD دارد آنرا به حالت Card تغییر می دهیم و میرویم سراغ گزینه سوم که با تغییر گزینه دوم که به حالت Card انجام دادیم این گزینه (سوم) صداهای موجود روی فلش کارت را نمایش میدهد صدای مورد نظرمان را که لود کرده بودیم با چرخاندن دکمه چرخنده پیدا کرده و دوباره میرویم سراغ گزینه اول Selected که روبروی آن نوشته Osc1 آنرا به Osc2 تغییر داده یعنی تعریف صدا برای باند راست و تمام مراحلی را که برای باند چپ انجام دادیم برای این هم انجام میدهیم اکنون روی کلاویه ها صدای مورد نظر ما قابل شنیدن است اما کار تمام نشده. در این صفحه گزینه های مفید دیگری هم وجود دارند مثل تعیین اکتاو و ترانسپوز و کوک صدا (به درد سمپلهایی میخورد که ممکن است ساز اصلی همچین کوکش استاندارد نبوده. بقیه مسائل که خود بحث مفصلی است.
دکمه منو را بزنید تا به صفحه اصلی باز گردید اگر تمایل داشتید میتوانید گزینه Filter رو روی سمپلتان امتحان نمایید واردش شوید و قسمت Frequency A رو که روی 7 گذاشته شده ودر واقع میزان شفافیت صداست رو میتوانید بیشتر کنید تا جاییکه در صدای سمپلتان هوا نیفتد( صدای هییسسسس) یادتان باشد که اگر تغییری ایجاد کردید رویOsc1 روی Osc2 هم همانکار را انجام دهید اگر از صدای ساخته شده راضی بودید بازدن دکمه WRITE و انتخاب مقصد وزدن دکمه ENTER/Yes آن آنرا ذخیره کنید.اگر هم راضی نبودید و خواستید تا دوباره به همان صدای خام سمپلتان قبل از انجام تغییرات برگردید
از حالت PROGRAM خارج شده و دوباره وارد شوید و مراحل فوق را تا جایکه خوب شده بود دنبال کنید سپس ذخیره نمایید این نوع ذخیره هم روی کارت ذخیره میکند هم روی User صدای کیبورد اما روی کیبورد با لود کردن یک فایل از میان می رود اگر جایی ذخیره نکرده باشید روی کارت پابرجاست و حجم ناچیزی را اشغال میکند.
توجه : صداهای اصلی دستگاه رو هم میشود دوباره از همین طریق باز سازی کرد در واقع ما دو جور صدا سازی داریم یکی از طریق PROGRAM مثل بالا و دیگر در خارج از PROGRAM از منو گزینه Track Edit . اما دیگر اونهارو روی فلش ذخیره نکنید! فقط USER ها و فایل نهایی فرمت PCS خواهد داشت.
 
در ضمن برای  لود کردن سمپل هایی که با پسوند waw هستند هم همین مراحل رو طی میکنیم ! یه کم دقت کنید میبینید که خیلی راحت میشه این کار رو کرد !
موضوعات
صفحات جانبی
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی